Robotika 2008

story
Norises laiks:
Otrdiena, Aprīlis 15, 2008

2008. gada 15. aprīlī jau otro gadu pēc kārtas Rīgā tika organizētas robotu sacensības un tehnoloģiju izstāde Robotika-2008. Pirmo reizi pasākums tika organizēts izstāžu centrā Ķīpsala. Tāpat kā iepriekšējā gadā, Robotika-2008 pulcēja daudz interesentu un dalībnieku. Ņemot vērā dalībnieku ieteikumus, organizatori (Nākotnes Izglītības Centrs un Rīgas Tehniskā universitāte) paplašināja sacensību disciplīnu skaitu, pievienojot „Līnijsekotāji ar šķērsli” un „Roomba SUMO”.

Bildes no pasākuma albumā

Bildes no pasākuma albumā

Katedras ieguldījums

Mūsu katedrai bija īpaša loma pasākuma organizēšanā un tapšanā, jo katedras darbinieks A.Ņikitenko ir viens no pasākuma idejas autoriem un visu sacensības disciplīnu nolikumu autors, kā arī sacensību galvenais tiesnesis.

Katedras sasniegumi

Papildus tam katedra sevi pārstāvēja ar 3 robotiem. No tiem divi piedalījās Roomba SUMO disciplīnā (Veiklais un Gudrais) un viens SUMO 3 kg disciplīnā. Mums ir īpašs prieks par robotu Veiklais, kurš ieguva 2. vietu!

Agra Ņikitenko atskats uz sacensību norisi

"Kopā sacensībās Robotika-2008 bija pieteikušās vairāk nekā 50 komandas. Daudzas no tām pieteica vairāk kā vienu robotu, šādi padarot sacensības piesātinātas un interesantas. Ņemot vērā to, ka sacensībām bija atvēlēts ierobežots laiks, vairākas disciplīnas notika vienlaicīgi, padarot tās sarežģītas tiesāšanai. Vienlaicīgi tika iesaistīti 6 tiesneši, kā arī īpaši izgatavota elektroniska aparatūra, kas spēja fiksēt līnijsekotāju trasē pavadīto laiku ar precizitāti līdz sekundes simtdaļai.

Šīs sacensības bija ievērojamas un interesantas ar vairākiem zīmīgiem faktiem.

• Pirmkārt, tika būtiski uzlabots līnijsekotāju apļa laiks. Pagājušā gadā (Inovāciju arēnas pasākumā) nepārspēts palika robots ar vidējo apļa laiku ~9 sek. Šogad šis laiks tika uzlabots par vairāk nekā 4 sekundēm! Tas nozīmē, ka kopā ar dalībnieku skaitu, ir būtiski palielināta tehnisko risinājumu kvalitāte.
  • Otrkārt, tika pārstāvētas visas trīs Baltijas valstis. Pie tam, līnijsekotāju disciplīnā uzvarēja Lietuvas pārstāvis ar minēto būtiski uzlaboto apļa laiku. Roomba SUMO uzvarēja pārstāvji no Igaunijas, un līnijsekotājos ar šķērsli arī uzvarēja pārstāvji no Igaunijas. Mani īpaši priecē tas, ka prestižajā un tehniski vissarežģītākajā SUMO 3 kg klasē pirmā vieta tika Latvijas pārstāvjiem. Igaunijas pārstāvji ļoti atzinīgi novērtēja Latvijas komandu robotu tehnisko risinājumus, uzsverot acīmredzamo izaugsmi, salīdzinot ar pagājušā gada rudenī notikušajām robotu SUMO sacensībām. Tas nozīmē, ka Robotika-2008 ir iegājusi starptautisku pasākumu saimē.
  • Treškārt, ļoti pārliecinoši piedalījās skolnieki! Viņi pierādīja savu interesi un spēju būvēt robotus, kas var pilnvērtīgi sacensties ar studentu un inženieru būvētajiem robotiem, un viņu vēlme būvēt robotus ir tikai augusi.

Ir jāuzsver arī galvenie trūkumi, kas atsevišķās situācijās radīja apjukumu un nevēlamu sacensību rituma kavēšanu.

• Pirmkārt, daudzi roboti tā arī neiznāca uz arēnas dažādu tehnisku kļūmju dēļ. Komandas iepriekš nebrīdināja tiesnešus par konstatētajām grūtībām, kas aizkavēja un dažreiz pat īslaicīgi apturēja sacensības.
  • Otrkārt, daudzi SUMO roboti neiekļāvās sacensību nolikumā noteiktajos gabarītos vai pārsniedza maksimāli pieļaujamo masu. Kā sacensību galvenais tiesnesis, biju spiests improvizēt, lai neradītu konfliktus ar citiem dalībniekiem. Rīkojot nākošās sacensības, noteikti tiks pievērsta lielāka uzmanība nolikuma precīzai ievērošanai un novirzes netiks pieļautas.

Kopumā esmu ļoti gandarīts par lielo dalībnieku skaitu, jaunajiem tehniskajiem risinājumiem, sasniegtajiem rezultātiem, par atbalstītāju sarūpētajām dāvanām, kā arī par organizatoru ieguldīto darbu, kas ļāva saņemt ļoti daudz atzinīgu vārdu no dalībniekiem un apmeklētājiem, kā arī no Lietuvas un Igaunijas pārstāvjiem.

Esmu pārliecināts, ka šis un pasākums vairo Latvijas jauno un esošo inženieru kompetenci, kas palīdzēs tehnoloģiski ietilpīgu, konkurētspējīgu un inovatīvu produktu radīšanā nākotnē, šādi stimulējot Latvijas ekonomisko izaugsmi ilgtermiņā."

(RTU, DITF, STPK docents Agris Ņikitenko)

Papildus informācija par pasākumu: